گزارشی از وضعیت تب برفکی و کمبود واکسن در شهرستان های باخرز و رشتخوار
تعداد بازدید : 45
تبی که همچنان بالاست
نشتیفانی،خاکشور / ویروس عامل بیماری تب برفکی از مقاوم‌ترین ویروس‌های شناخته شده است. تب برفکی نیز از واگیردارترین بیماری های دامی است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود. در این بین شهرستان های باخرز و رشتخوار نیز مانند بسیاری از مناطق دیگر استان خراسان رضوی درگیر این بیماری شده اند و خسارت های فراوانی به دامداران این منطقه وارد شده است.شغل بیشتر جمعیت این دو شهرستان بر پایه کشاورزی و دامداری است که این روزها خبر تلفات سنگین دام های سبک ناشی از تب برفکی لرزه بر جان دامداران انداخته و این صنعت را هم با خطر مواجه کرده است.البته خیلی از دامداران از کمبود واکسن در شهرها نیز گله مند هستند.جمعی از دامداران در گفت و گو با خبرنگاران ما مدعی هستند تاکنون بیماری تب برفکی در روستاهای مختلف شهرستان های باخرز و رشتخوار جان بیش از صد ها دام را گرفته و دامداران به دلیل ترس ازخسارات بیشتر ، دام های خود را در این فصل سال به فروش گذاشته اند و حتی بره های یک روزه را به دلالان با قیمت های پایین تری به فروش می رسانند که این وضعیت معیشت قشر دامدار وصنعت دامداری را به خطر انداخته است .
کاش واکسن می زدم
«بهلولی» که یکی از دامداران روستای «پلبند»باخرز است که گوسفندانش با بیماری تب برفکی درگیر شده اند،در گفت و گو با خراسان رضوی، گفت:من در اواخر فصل زمستان گوسفندانم را واکسن تب برفکی زدم،ولی بره هایی را که تازه متولد شده بودند از ترس تلف شدن ، واکسن نزدم که متأسفانه تا الان حدود 30 بره از گله من تلف شده است .ای کاش همه آن ها را واکسن می زدم تا این قدر خسارت به من وارد نمی شد.حسن زاده  فرد دیگری که از روستای «بهلول آباد»در مراجعه به دام پزشکی باخرز با خود تعدادی بره تلف شده آورده است، افزود: در طی یک روز تعداد پنج رأس از بره هایم تلف شده اند و تعدادی دیگر نیز دهانشان کف کرده و قادر به حرکت نیستند.متأسفانه تب برفکی در روستای ما تا کنون تلفات زیادی داشته و الان من برای تهیه واکسن به دام پزشکی مراجعه کرده ام تا از خسارت بیشتر جلوگیری کنم.
 کمبود واکسن
 سرپرست شبکه دام پزشکی شهرستان باخرز نیز در این باره به خبرنگار ما گفت:از 20 اسفند 94 تا الان حدود 85 هزار دوز واکسیناسیون انجام شده است که با توجه به تعداد157 هزار رأس دام سبکی که در شهرستان وجود دارد، اما هم اکنون با کمبود شدید واکسن مواجه هستیم. دکتر محسن مهرآوران اظهار کرد: متأسفانه از هنگام بروز این بیماری در منطقه تا کنون بیش از هزار رأس دام سبک تلف شده است و حدود هشت هزار رأس دام سبک دیگر نیز درگیر این بیماری هستند. هرچند بیماری های دیگری مانند پرخوری نیز یکی دیگر از عوامل تلفات دام های سبک در شهرستان است ولی هم اکنون با توجه به واکسیناسیون انجام شده و اجرای طرح های نظارتی و قرنطینه ای می توان گفت که تا حدودی این بیماری در سطح منطقه مهار شده است.وی خاطر نشان کرد: با پیگیری هایی که انجام شده، امیدواریم هرچه زودتر واکسن مورد نیاز این شهرستان تأمین و این بیماری به صورت کامل مهار شود. وی با اشاره به راه های کنترل این بیماری افزود: اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای همانند محافظت از مناطق عاری از بیماری با کنترل و مراقبت حمل و نقل دام، ضدعفونی جایگاه ها و همه مواد آلوده (ابزار کار، خودروها،‌ لباس‌ها و مانند آن)، امحای لاشه دام های تلف شده ،‌بستر و فراورده‌های دام های حساس در مناطق آلوده و اقدامات قرنطینه‌ای و واکسیناسیون به منظور ایجاد پوشش ایمنی در دام های حساس از مهم ترین راه های کنترل این بیماری است که همکاری دامداران و دیگر دستگاه های نظارتی در این خصوص می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
 حمل دام‌های بدون مجوز
سرپرست شبکه دام پزشکی باخرز یکی دیگر از مشکلات این شهرستان را حمل دام بدون مجوز دانست و گفت: از دیگر مشکلاتی که هم اکنون با آن مواجه هستیم حمل دام به صورت غیر مجاز از مسیرهای فرعی مانند «چخماق» و «کله منار» به شهرستان است که متأسفانه عمده این دام ها ناقل بیماری هستند و موجب بروز مشکلات زیادی برای منطقه شده اند.
دام های سنگین عاری از تب برفکی
مهرآوران در خصوص مشاهده نشدن علایم تب برفکی در دام های سنگین این منطقه نیز گفت: دام های سنگین شهرستان باخرز به واسطه واکسیناسیون به موقع ، گسترده و همچنین اجرای مقررات قرنطینه ای از سوی شبکه دام پزشکی، در وضعیت خوب و عاری از بیماری تب برفکی قرار دارند.وی افزود:با توجه به رخداد گسترده بیماری تب برفکی در سطح کشور و منطقه و ایجاد شرایط خطر در شهرستان، خوشبختانه با توجه به اقدامات شبکه دام پزشکی باخرز در راستای کنترل این بیماری که از ماه های قبل آغاز شده بود، بیماری تب برفکی هم اکنون در هیچ یک از دام های سنگین شهرستان وجود ندارد.
خسارت به صنعت دام
 اصغر رمضانی، رئیس تعاونی دامداران رشتخوار گفت: دامداران شهرستان رشتخوار هنوز از تبعات سوء تلفات سنگین ناشی از بیماری تب برفکی در فصل تابستان کمر راست نکرده بودند که دچار تلفات سنگین دام ناشی از شیوع نوع جدید بیماری ویروسی تب برفکی شدند. وی اظهار کرد: این بیماری به دام‌های سبک و سنگین در منطقه رشتخوار آسیب زده و ضمن سقط جنین، تأخیر در باروری، کاهش تولید شیر، کاهش وزن دام گوشتی، موجب تلفات سنگین در دامداری‌های سنتی در روستاها شده است. وی افزود: نوع جدید تب برفکی وارداتی است و از رهگذر واردات دام زنده است که به علت نبود فیلترهای قوی شامل قرنطینه‌ها و کشتارگاه‌های مرزی به راحتی با ورود به ایران خسارات جبران ناپذیری به سرمایه ملی یعنی صنعت دام، تحمیل کرده است. رمضانی تصریح کرد: چون این بیماری ویروسی و اپیدمی است، دام پزشکی الزاما باید تمام دام های شهرستان را واکسینه می‌کرد. اما دام پزشکی توانسته فقط در کانون های این بیماری ، دام های شهرستان را واکسینه تب برفکی کند.رمضانی گفت: چرا دولت درباره سرنوشت تولید و تولیدکننده تا این حد بی توجه است؟ دامداران اعم از صنعتی و سنتی و مولد شیر یا مولد گوشت همگی در چند سال گذشته و به ویژه در سال 1394 در سراشیبی سقوط و زیان دهی شدید غوطه ور شده اند. وی ادامه داد: بهره بانکی 21 درصد به بالا، قطع یارانه دام، نرخ شیر پایین تر از حتی نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار، کاهش نرخ گوشت و بهای تصاعدی دارو و واکسن‌ها، دامداران رشتخوار را درمانده کرده است که آنان در آینده‌ای نزدیک دسته جمعی به خیل بیکاران بدهکار خواهند پیوست. رئیس تعاونی دامداران رشتخوار گفت: دولت باید تمام خسارات وارده به این صنعت پراشتغال را پرداخت کند و در سطح کلان کشور نیز برای حمایت و صیانت از تولید و سرمایه ملی دامی کشور برنامه مدونی داشته باشد و کار تولید را در قبال آفت‌ها، چالش و ریسک‌های بی دفاع رها نکند.
عامل سقط جنین
 سرپرست شبکه دام پزشکی رشتخوار هم در این خصوص از شروع واکسیناسیون علیه بیماری آبله شاربن وتب برفکی در گوسفند و بز و بیماری بروسلوز  یا تب مالت در دام های سنگین در این شهرستان خبر داد. دکتر جعفر کامیاب پور در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به جمعیت دامی 350 هزار راسی دام ها در این شهرستان اظهار کرد: با توجه به این که بیماری شاربن مشترک بین انسان و دام است، موجب تلفات و خسارات زیادی در دام ها می‌شود. بر اساس دستور العمل های سازمان دام پزشکی کشور شروع واکسیناسیون علیه این بیماری خطرناک توسط این نهاد در رشتخوار آغاز شد.وی اظهار کرد: هم اکنون تب برفکی در شهرستان رشتخوار تحت کنترل درآمده و فقط دو کانون جدید در روستای «زرغری» و «چاهشورک» شناسایی شده که بر اثر حمل غیر مجاز دام به دامداری ها موجب تلف شدن تعدادی دیگر از دام ها شده است. دکتر کامیاب با بیان این که تب برفکی در برخی از گاو داری های شهرستان نفوذ کرده اما هنوز دام سنگینی تلف نشده است، اظهار کرد: تاکنون هزار و 500 راس دام بر اثر تب برفکی تلف شده اند.
منبع : بانک خبر شهرستان رشتخوارگزارشی از وضعیت تب برفکی و کمبود واکسن در شهرستان رشتخوار
برچسب ها : بیماری ,برفکی ,شهرستان ,دامداران ,رشتخوار ,سنگین ,تلفات سنگین ,شهرستان رشتخوار ,کمبود واکسن ,دامداران رشتخوار ,پزشکی باخرز ,تعاونی دامداران رش